Haberler

COVID 19 İle Mücadelede Firmalarımızın Projeleri

Firma adı: Daysoft Bilişim Mühendislik Elektronik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Proje Adı: Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Teknolojileri ile Covid-19 Müdahale Deneyimleme Çözümünün Oluşturulması

Projenin Tanımı: Ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) isimli hastalığına yakalanmış kişilerin iyileşmeleri için gerekli olan tedavinin sağlanması, Covid-19 hastalığını tanıyan ve tedavisinde kullanılan ekipmanların kullanımında yetkin donanımlı sağlık personelleri ile mümkündür. Daysoft ekibi olarak sağlık personellerimize Covid-19 hastalığını tanıma, hastalığın yayılmasını önleme ve bu hastalığı tedavi etmede kullanılan ekipmanların eğitimi için sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik platformlarında eğitim materyali oluşturarak sağlık personellerinin hastalığın tedavisinde donanımlı hale getirmektir. Bu kapsamda, ilgili müdahale algoritmaları hasta üzerinde denenmeden önce, belirlenen eğitim odalarında sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri ile deneyimlenecektir. Projenin temel amaçlarından bir diğeri ise, olağan üstü müdahale ekibi sayısının yetersizliği gibi durumlarda, bu eğitimleri alan diğer personellerin de (tıp öğrencileri, tıp mühendisleri, hasta bakıcılar gibi) müdahale ekibi içerisine dahil edilebilir olmasını desteklemektir. 

Projenin Covid 19 Çözümü: Bu proje sayesinde sağlık personellerimizin covid-19 hakkında eğitimleri çok daha verimli yapılacak ve önemli bir maliyet tasarrufu sağlanacaktır. Eğitim alan personelin sanal ortamda uygulamalı eğitim yapması daha kalifiye olmasını sağlayacaktır. Böylece sağlık sektörümüz için hem nitelik artışı, hem zaman kazanımı hem de ekonomik tasarruf sağlanmış olacaktır.


Firma Adı: Mia Teknoloji A.Ş.

Proje Adı: ID-100 BT

Projenin Tanımı: Ateş Ölçer ve Yüz Tanıma ile Çalışan Geçiş Sistemi

Projenin Covid 19 Çözümü: Ateşi olan bireylerin tespit edilerek uyarılması ve bulaşmanın önüne geçilmesi


Firma Adı: Biokido Medial Mühendislik San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Projenin Adı:  Akıllı Fizik Tedavi Sistemi

Projenin Tanımı: Başta felçli hastalar olmak üzere fizik tedavi sırasında hareket analizi ihtiyacını çözmek için geliştirilmiş bir üründür. Çok yüksek maliyetli hareket analiz laboratuarlarının yerini alarak, aynı kesinlikte fizik tedavi planlamasına yardımcı hareket analizi verileri bir derinlik kamerası ve yapay zeka tabanlı algoritmalarımızla ev ortamında dahi fizik tedavi uzmanına sağlanmaktadır.

Projenin Covid 19 Çözümü: COVID 19 Salgını nedeniyle özellikle risk grubundaki yaşlı nüfusa sağlık hizmetlerinin götürülmesi kısıtlanmıştır. Sistemimiz uzaktan video konferans aracılığı ile ev ortamında bir kamera ile hastanın hareket takibini yapabildiği için hastanın COVID 19 yayılımının kontrol altına alınmasında kilit rol oynamaktadır.


Firma Adı: İkol Bilişim Teknoloji ve Sanayi Ticaret Ltd. Şti.

Projenin Adı: Ruh Sağlığı Destek Sistemi - RUHSAD

Projenin Tanımı: Sağlık Personeline özel geliştirilen uygulama ile alanında uzman hekimlerde uzaktan destek sağlanmaktadır. 

Projenin Covid 19 Çözümü: Covid 19 kapsamında hastanelerde yoğun şekilde çalışan sağlık personellerinin ruh sağlığına yardımcı olabilmektedir. Ruh sağlığı konusunda problem yaşıyan çalışanlar uzaktan görüntülü bir şekilde alanında uzman hekimlere ulaşabilmektedirler. 


Firma Adı: İkol Bilişim Teknoloji ve Sanayi Ticaret Ltd. Şti.

Projenin Adı:  Özel Çocuklar Destek Sistemi 

Projenin Tanımı: Zihinsel özel gereksinimi olan "özel" çocuklarımız için geliştirilen bu uygulama onlara davranışsal sorunlar konusunda uzman desteği sağlamaktadır.

Ptojenin Covid 19 Çözümü: Covid- 19 Salgını sebebiyle evlerinden çıkamayan çocuklarımızın davranışsal sorunlarına çözüm niteliği taşımaktadır. Özel çocuklar destek mobil uygulaması ileuzmanlar görüntülü görüşme sağlayabilmektedirler.  


Firma Adı:  Medinnovate Konsorsiyumu (Gazi Teknopark - Biokido Medial Mühendislik San. Ve Tic. Ltd. Şti., ODTÜ Teknokent - Biyomod Biyomedikal Modül Çözümleri,ODTÜ Teknokent -Bama Teknoloj)

Projenin Adı: Medinnovate COVID-19 Takip & Destek Paketi 

Projenin Tanımı: Geliştirilen yerli uygulama ile nabız, oksijen satürasyonu, tansiyon, vücut sıcaklığı ve EKG ölçümlerine ek olarak  hareket, uyku ve beslenme alışkanlıkları, düşme, hareketsiz kalma, güvenli alan dışına çıkma, yardım isteği gibi acil durum bilgileri sağlık uzmanlarına tamamen yerli imkanlarla üretilen akıllı bileklik yardımıyla iletilip sürekli izlenebiliyor.  Acıbadem Mobil sağlık uzmanları kullanıcılara akıllı bileklik ve görüntülü iletişim aracılığı ile destek veriyor, ölçüm değerlerinin eşik değerleri aştığı durumlarda haberdar olup müdahale edebiliyor.

Projenin Covid 19 Çözümü: Geliştirilen bu uygulama ile, evlere ulaştırılabilecek tanı cihazları ve sağlık personeli arasında bir köprü görevi görecek. Böylece normalleşme sürecinde bulaşıcı hastalıklara karşı risk grubunda bulunan kullanıcılara hastanede uygulanabilecek ön tanı araçlarının ev ortamında uygulanabilmesinin önü açılmış olacak.

Diğer Haberler
25ekim
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Daire Başkanı Ahmet ATABAŞ ve Uzman Zeynep KODAL' ın Gazi Teknopark Ziyareti

Devam ►
21ekim
Firmalarımızdan TARNET, Yılın İnovasyon ve Operasyonel Yetkinlik Ödülünü Aldı...

Devam ►
13ekim
TÜBİTAK 1512 Desteği - BİGG Başvuruları Başladı...

Devam ►
1ekim
Gazi Teknopark Ekim 2021 E-Bülten

Devam ►
15eylül
ABD'ye Bir İhracat Daha...

Devam ►